Wzornictwo przemyslowe

Wzór przemysłowy (ang. industrial design) – pojęcie z pogranicza prawa własności intelektualnej i sztuki użytkowej. Wzornictwo przemysłowe jest działalnością twórczą, której celem jest określenie zewnętrznych cech przedmiotów wytwarzanych przemysłowo, które to cechy określają strukturalne i funkcjonalne relacje, jakie dany wzór przemysłowy czynią całością spójną, i to zarówno z punktu widzenia producenta, jak i użytkownika. „Wzornictwo przemysłowe zmierza do objęcia tych wszystkich aspektów otoczenia człowieka, które albo są uwarunkowane produkcją przemysłową albo są jej bezpośrednim rezultatem.

Rynek usług projektowych jest w naszym kraju rozwinięty i zróżnicowany. Taki wniosek można wysnuć na podstawie pobieżnej analizy, opublikowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, raportów o stanie designu. O designie dużo się mówi i pisze. Na designie robi się business. Design jest potrzebny i pożądany. Design się studiuje. Wreszcie, design się wspiera.

Obserwując to wszystko, co wiąże się z designem, można dojść do wniosku, że nie zawsze mamy na myśli to samo używając, idiomatycznego w zasadzie, wyrażenia „design”. Design, dizajn, wzornictwo, wzornictwo przemysłowe, czy są to określenia tego samego obszaru ludzkiej aktywności? Czy może są to wyrażenia o różnych zakresach znaczeniowych? Czy w ogóle jest się nad czym zastanawiać? Wydaje się, że tak. Po latach rozwoju i różnicowania warto zdefiniować to, czym się zajmujemy. Dzięki temu unikniemy nieporozumień. Osobom zajmującym się designem, w różnych jego postaciach, ta mozaika słów, określeń, znaczeń najczęściej nie sprawia problemów. Designem - z definicji - jest to, czym się zajmują. Sprawa ma się całkiem inaczej gdy dochodzi do kontaktów międzybranżowych.

Kilka przykładów nieporozumień, wynikających z funkcjonującej wokół designu plejady określeń i znaczeń. Dlaczego designerzy skupiają się w Stowarzyszeniu Projektantów Form Przemysłowych? Jeżeli skończę studia na kierunku wzornictwo, to czy zostanę designerem? Czy każdy designer jest magistrem sztuki? Jeszcze nie wiem co będę studiował albo formy przemysłowe, albo wzornictwo. Jestem designerem, zajmuję się grafiką komputerową. Pan jest designerem, nie potrzebujemy żeby nasze maszyny były ładne.


Tagi:

projektowanie opakowań, projektowanie produktów, strategia biznesu, identyfikacja wizualna, www design, brand design, industrial design, wzornictwo przemysłowe, projekt opakowania, design opakowania, projekty opakowań

Zobacz, co jeszcze robimy: